LC Trade Poland Sp.z.o.o.
Niedziela Palmowa: Zdrowie w domu!

Niedziela Palmowa to jedna z najważniejszych uroczystości chrześcijańskich. Jest obchodzony w tydzień przed Wielkanocą. Kiedy Jezus wszedł do Jerozolimy, Lud wyszedł mu na spotkanie, słał podnogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna!

Na naszych szerokościach geograficznych nie rosną palmy, ale właśnie w tym czasie najpiękniejsze stają się gałęzie wierzby. Z trzciny, wierzby, ziół, bukszpan oraz sztucznych i suszonych kwiatów tworzone są świąteczne kompozycje. Poprzez poświęcenie w kościele palma nabierała mocy i jej dobroczynne właściwości mogły się udzielić ludziom poprzez uderzanie palmą „Palma bije, nie ja biję, za ty dzień wielki Dzień, za sześćnoc Wielkanoc!”

A w Niedzielę Palmową istnieje tradycja pieczenia orzechów z ciasta. Najlepiej jest podawać to specjalne danie w specjalny sposób, na złotym lub srebrnym talerzu, a piec wygodniej jest na pergaminie do pieczenia.  

Kolej na ciekawa tradycja znana od XVII wieku jako „krakowskie pucheroki”. W Niedzielę Palmową w Krakowie studenci stali przy wyjściu z kościoła i recytowali dowcipne wersety o biednych i głodnych studentach, a wierni chętnieim pomagali drobnymi. Na te datki kupowali sobie jedzenie i gorące piwo.

Niedziela Palmowa to spokojne rodzinne święto, czas modlitwy i wzajemnej troski. Dbaj o siebie i swoich bliskich i niech Niedziela Palmowa przyniesie zdrowie wszystkim.

Komentarze

Napisz komentarz